Trzęślice (Molinia)

Trzęślice są przepięknymi trawami, które z powodzeniem możemy wykorzystywać w ogrodach a nawet parkach. Nie są może tak okazałe jak miskanty, rozplenice lub cortaderie (trawy pampasowe), ale z pewnością urzekają swoim ażurowym wyglądem. Jest wiele ciekawych odmian, które różnią się wysokością i kolorem kwiatostanów. Trzęślice to z pewnością trawy bardziej nadające się do założeń naturalistycznych. Na dole kępa zielonych i ostrych w dotyku liści, a nad nimi chmury lekkich, ażurowych i delikatnych kwiatostanów. Najczęściej spotykamy dwa gatunki, mianowicie trzęślice trzcinowate i trzęślice modre. Te drugie są znacznie mniejsze i bardziej popularniejsze ze względu na mniejsze rozmiary. Z kolei trzęślice trzcinowate to giganty, dorastające do 2,5 metra wysokości. Odmiany ‘Transparent’, ‘Windspiel’, ‘Karl Foerster’ trzęślicy trzcinowatej osiągają znaczne rozmiary i idealnie pasują na trzeci plan w bylinowych kompozycjach. Imponująco wyglądają w jednogatunkowych nasadzeniach lub jako solitery. To że rosną tak wysokie nie oznacza, że są ekspansywne lub mocno dominują na rabatach. Wręcz odwrotnie, trzęślice są wizualnie lekkie, a ich delikatne i ażurowe kwiatostany tworzą spójną całość w założeniach kompozycyjnych.

Trzęślice modre są mniejsze i bardziej kompaktowe. Dadzą się wcisnąć w każdą lukę na słonecznej rabacie. Odmiana ‘Heidebraut’ ma jeżykowaty kształt, a odmiana ‘Variegata’ ma żółto paskowane liście- ciekawie wygląda posadzona na ciemnym tle krzewów. Do prawidłowego wzrostu potrzebują kwaśnej gleby.

Trześlice są naprawdę ciekawymi trawami ozdobnymi. Nie są zbyt wymagające, łatwe w uprawie i przepięknie przebarwiają się na żółty kolor. Kwiatostany można wykorzystywać w bukieciarstwie i florystyce. Mrozoodporność trzęślic jest bardzo dobra. Pasują do naturalistycznych ogrodów, niskich i wysokich bylin. Z powodzeniem rosną w pojemnikach, na patiach i tarasach.

molina2

molina3

Wybrane zdjęcia wykonane zostały w Ogrodach Kapias.