Trawy w donicach

Wiele traw ozdobnych możemy sadzić w dużych donicach i skrzyniach. Są idealnym tłem dla roślin jednorocznych sadzonych wczesnym latem, jak uczep, petunie, werbena czy obficie kwitnące pelargonie.

Trawy ozdobne sadzone w pojemnikach nadają lekkości kompozycjom. Potrafią wzbogacić o dynamizm, fakturę i kolor rośliny jednoroczne. Trawy o ciemnych liściach jak rozplenica (Pennisetum purpureum) ‘Vertigo’ czy turzyce o brązowych liściach (turzyca biczykowata ‘Coca-Cola’, turzyca włosista (Carex comans), turzyca Buchanana (Carex buchananii)) idealnie nadają się do kontrastowych kompozycji, np. z białą werbeną czy pelargonią. Również imponująco prezentują się z kwiatami kwitnącymi w kolorze czerwonym (werbena, petunia).

Trawy ozdobne mogą służyć jako wypełnienie wolnych przestrzeni w donicach. Drobne turzyce np. turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda) ‘Variegata’, turzyca mocna (Carex firma) ‘Variegata’, turzyca oszimska (Carex oshimensis) ‘Evergold’ czy kosmatka zwisła (Luzula nutans) lub wiechlina alpejska (Poa alpina) idealnie sprawdzą się pod większymi daliami czy paciorecznikami.

Warto łączyć trawy również z pnączami jednorocznymi jak wilec ziemniaczany czy wieloletnimi powojnikami.

Na zdjęciu mamy właśnie turzyce posadzone w donicy m.in. z czerwoną pelargonią bluszczolistną i begonią zwisającą. Kompozycja wyraźnie podzielona jest na dwie części zieloną czerwono- brązową. Żółte kwiaty uczepu przybliżają optycznie kompozycję a brąz i czerwień oddalają co suma summarum poszerza całą donicę i sprawia, że jest większa. Dodatkowo wąskie liście turzyc nadają dynamizmu i lekkości całej kompozycji.

Zdjęcie kompozycji wykonane w Ogrodach Kapias.