Trawy ozdobne w miastach

Kilka lat temu trawy ozdobne były rzadko spotykane w nasadzeniach miejskich. Na szczęście dziś trawy ozdobne możemy dostrzec na każdym kroku. Znajdziemy je w szkółkach ogrodniczych, a co najważniejsze sadzimy je we własnych ogrodach.

Również w nasadzeniach miejskich są coraz częściej wykorzystywane.

Dlaczego, zyskują na popularności?

Trawy ozdobne należą do rodziny wiechlinowatych, przez co są roślinami łatwymi w uprawie i pielęgnacji. Każdy z nas widział dziko rosnące trawy na łąkach, nieużytkach i polach. Mają tam dość ciężkie warunki wzrostu, pomimo tego dość dobrze wyglądają, szczególnie w fazie kwitnienia.

Trawy ozdobne to rośliny kompaktowe. Możemy wybierać gatunki wolno lub szybko rosnące, wysokie i niskie, lub te o zielonych lub wielobarwnych liściach. Z powodzeniem wybierzemy trawy odpowiednie do danego stanowiska- sucholubne, wilgociolubne, te do cienia jak i słońca. Nie potrzebują szczególnych wymagań pielęgnacyjnych (miskanty chińskie, śmiałki darniowe), przystosowują się do różnych warunków glebowych i oświetleniowych, wiele gatunków jest odpornych na niedobory wody. Jest to ważna cecha, gdyż w nasadzeniach miejskich podlewanie rabat nie odbywa się zbyt często. Większość gatunków nie wymaga dodatkowego nawożenia. Według mnie silnym punktem traw ozdobnych jest jesienne kwitnienie, które potrafi powalić z nóg. Przepięknie kwitną miskanty chińskie, rozplenice japońskie, śmiałki darniowe, trzcinniki ostrokwiatowe, ostnice. Trawy nadają również nowoczesności założeniom miejskim.

Jak wyglądają?

Trawy ozdobne w założeniach miejskich nadają lekkości kompozycjom, wprowadzają ruch i dynamizm. Możemy z nich tworzyć kompozycje dynamiczne, spokojne, masowe lub kontrastowe odpowiadające danemu ośrodkowi miejskiemu. Jest wiele traw o cienkich liściach (miskant chiński ‘Morning Light’) oraz wiele o liściach szerokich i wielobarwnych. Tworzą zielone masy liści, które mogą być wykorzystywane jako zielone bariery, np. miskant olbrzymi.

Trawy ozdobne w mieście

Niedawno w moim mieście nasadzono kilka gatunków traw ozdobnych. Odbyło się to przy Urzędzie Miasta Tychy. Efekt roślin w drugim roku po posadzeniu był piorunujący. Przestrzeń wokół Urzędu Miasta nabrała nowoczesności i lekkości. Trawy ozdobne m.in. miskant chiński (prawdopodobnie odmiana ‘Gracillimus’) oraz rozplenica japońska stworzyły przepiękny efekt. Są delikatnym łącznikiem między strefą publiczną, a Parkiem Miejskim znajdującym się tuż obok Urzędu Miasta. Jesienią dodatkowym wzbogaceniem tej przestrzeni użytkowej (deptaka) jest kwitnienie traw i ich delikatny szum.

Trawy są również ozdobne zimą. Dlatego osoby przemieszczające się w pobliżu Urzędu Miasta mogą podziwiać je także o tej porze roku.

 

<?center>

Fotografie wykonane przy Urzędzie Miasta Tychy