Trawy ozdobne w ogrodzie- projektowanie

Na samym początku tworzenia takiej rabaty musimy skupić się na kilku rzeczach. Mianowicie, musimy zastanowić się nad specyfikacją miejsca, w którym chcemy posadzić ten gatunek roślin. Chodzi tu o nasłonecznienie w ciągu dnia, warunki wilgotnościowe jakie panują w czasie sezonu wegetacyjnego jak i w ciągu całego roku, oraz efekt jaki chcemy osiągnąć sadząc trawy ozdobne. Te wszystkie elementy decydują jaki efekt osiągnie nasza koncepcja rabaty.

Zatem zacznijmy od oświetlenia naszej rabaty. Jeżeli nasze miejsce jest dobrze nasłonecznione w ciągu dnia, wybór traw jest bardzo duży. Wiele gatunków traw musi mieć bardzo dobre warunki oświetlenia do prawidłowego wzrostu. Bez tego czynnika nie będą ukazywały w pełni swoich walorów zdobniczych i mogą być podatne na choroby i szkodniki. Na rabaty słoneczne nadają się różne odmiany miskantów chińskich, miskant cukrowy i olbrzymi, pięknie kwitnące rozplenice, zwiewne ostnice, śmiałki darniowe, spartyny grzebieniaste, kostrzewy popielate. Jak widzimy gatunków do wyboru jest wiele. Gust i efekt końcowy ma tu wiele do powiedzenia. Jedni wola trawy niskie, kępiaste wiele innych osób lubi wysokie trawy z masą zieleni. Jednym z ważniejszych tematów przy wyborze traw jest gleba jaką dysponujemy. Jeżeli mamy glebę suchą, jałową, szybko przesychającą wybierajmy trawy sucholubne, wtedy stworzymy im warunki podobne do tych, które mają w środowisku naturalnym. Błędem jest sadzenie na takich stanowiskach traw wilgociolubnych, np. rozplenic, spartyn, a nawet miskantów. Posadzone w takich warunkach słabo rosną i nie ukazują w pełni swojego piękna. Na glebach dostatecznie wilgotnych wybór traw jest większy, możemy wybierać spośród odmian miskanta chińskiego, dobrze rośnie w takich warunkach imperata cylindryczna, wyczyniec łąkowy, drżączka większa, rozplenica japońska, trzęślica modra.

W tej pracy chciałbym skupić się głownie na projektowaniu i komponowaniu rabat z trawami ozdobnymi. Trawy ozdobne są roślinami, które wprowadzają lekkość rosnąc na rabatach jednolitych lub na wielogatunkowych. Są materiałem, który da się wkomponować nie zależnie od warunków jakimi dysponujemy. Możemy wybierać spośród traw, które lubią wilgotną glebę, mokrą, suchą lub przeciętną. Na każdej rabacie, z ziemią mokrą lub suchą, jałową czy nie, da się wprowadzić trawy ozdobne.

Kompozycja ogólna rabaty też ma znaczenie w odbiorze dla przeciętnego człowieka.

 

Wybrane fotografie wykonane w Ogrodach Kapias.