Turzyca wczesna (Carex praecox)

Bardzo odporna turzyca, która z powodzeniem może gościć w naszych ogrodach. Jest to turzyca o zielonych źdźbłach, bardzo cienkich o długości od 15 do 30 cm. Taka jest też wysokość samej turzycy. Turzyca wczesna zakwita już w maju lub czerwcu, dlatego wcześnie rozpoczyna wegetację. Kwiatostany nie są zbyt urokliwe, ale przy dużych nasadzeniach mają swój urok. Sam kwiatosnat jest brązowy, natomiast pręciki są jaśniejsze. Ciekawie wygladają na tle liści. Rozłogi turzycy wczesnej rozrastają się bardzo szybko, dlatego trzeba solidnie przemyśleć nasadzenia przeznaczając dla tej trawy spory kawałek gruntu. Turzyca ta jest całkowicie mrozoodporna w Polsce.

Co to stanowiska to odpowiada jej słońce lub półcień. Gleba powinna być przepuszczalna i niezbyt wilgotna, ponieważ turzyca jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie- nie znosi mokrych i gliniastych gleb. Ogólnie nie jest wymagającą rośliną. Szybko się rozrasta i nie atakują jej szkodniki i choroby. Woli gleby średnio wilgotne i suche niż mokre, bo wtedy pojawią się choroby, m.in. gnicie kłączy a co za tym idzie śmierć turzycy.

Na czas zimy liście usychają, więc gdy tylko pogoda pozwoli w marcu ścinamy liście równo z podłożem. W krótkim czasie turzyca wczesna szybko wypuszcza nowe liście. Nie potrzebuje nawożenia, bo wtedy staje się zbyt wybujała.

 

Fot. Petr Filippov, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.