Owadzica (Obiedka) szerokolistna (Chasmanthium latifolium)

Bardzo ładna i ciekawa trawa ozdobna, lecz mocno zapomniana. Możemy ją spotkać pod inna nazwą- obiedka szerokolistna. Owadzica szerokolistna jest to trawa dorastająca do 130 cm wysokości (gdy kwitnie). Natomiast masa zielona liści dorasta między 50-70 cm. Liście ma bardzo podobne do żubrówki (turówka wonna) w kolorze zielonym. Są ostro zakończone, ale nie kłują. Kwitnie od sierpnia do września, ale kwiatostany utrzymują się do zimy. Bardzo ładnie przebarwiają się w miarę przekwitania. Pojedyncze kłoski są spłaszczone i wyrastają na krótkich ogonkach. Cały kwiatostan wygladem przypomina wiechę. Kwiatostany ładnie się zasuszają i można wykorzystywać je do suchych bukietów. Nie jest to trawa ekspansywna, rośnie w kępie, więc śmiało można ją sadzić w pobliżu bylin, krzewów i innych roślin.

Owadzica jest bardzo odporną trawą ozdobną. Najlepiej rośnie w słońcu. Wtedy przebarwia się intensywniej jesienią na żółty kolor. W półcieniu też sobie poradzi, ale kwitnienie nie jest tak obfite jak na stanowiskach słonecznych. Urośnie na każdej ogrodowej glebie, byleby była dość wilgotna. Na suchej glebie nie rozwija się prawidłowo. Nie znosi również gleb bardzo gliniastych i mokrych, bo tam korzenie owadzicy szybko gniją.

W kwietniu warto rozsypać wokół kępy obiedki nawóz dla roślin zielonych. Jest to trawa mrozoodporna. Jesienią pędy związujemy a ścinamy dopiero wiosną (majlepiej w marcu).

Jest to trawa bardzo zwiewna, pomimo 'ciężkiego' wyglądu. Nadaje kompozycjom trochę egzotyki, a jej kwiatostany pięknie dygoczą na wietrze. 

owadzica szerokolistna kwiatostan

 

Fot. Eric in SF, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.