Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln'

Rozplenica ta należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie wystepuje w Australii. Dorasta do około 80 cm razem z kwiatostanami. Korzenie są silnie rozbudowane, mocne. Kępy głęboko sie korzenią. Liście są ostre, zielone, cienkie i wąskie. Kwiatostan jest miły w dotyku, Ma kolor beżowy, a przebarwia się na brązowo w miarę przekwitania. Ma kształt podłużnej szczotki do butelek. Trawa ta kłoski wytwarza od lipca, aż do jesieni i utrzymuja się aż całą zimę. Roślina przebarwia się na kolor słomkowy. Jest średnio odporna na mrozy, szczególnie młodziutkie okazy (1-2 letnie). Wymaga okrycia na zimę. Rozplenica 'Hameln' nadaje się na rabaty trawiaste, do nasadzeń masowych, do donic.

Rozplenice sadzimy na słonecznym stanowisku, wtedy kwitnienie jest obfitsze. Do zdrowego wzrostu potrzebuje żyznej, przepuszczalnej, próchnicznej i ciepłej gleby. W czasie silnego wzrostu wymaga nawożenia i regularnego podlewania. Podczas długotrwałych susz musimy podlewac rozplenicę, ponieważ niedobór wody spowalnia jej wzrost i intensywność kwitnienia. Gdy nastaja mrozy pędy rozplenicy japońskiej 'Hameln' zwiazujemy w snopek a nasadę kepy obsypujemy korą iglasta by uchronić trawę przed przemarznięciem. Wiosną, gdy temperatura utrzymuje sie powyzej zera (kwiecień) ścinamy snopek nisko nad ziemią. Rozplenica po cięciu rozpoczyna wzrost dopiero w drugiej połowie kwietnia lub na poczatku maja.  

Rozplenicę rozmnażamy przez podział kęp. Może również rozsiewać sie sama.

Jest odporna na szkodniki i choroby. Jedynie mogą się pojawić choroby nieinfekcyjne, spowodowane nieprawidłowym stanowiskiem lub uprawianiem.

 

 Rozplenica japońska Hameln

 Rozplenica Hameln kwiatostan

Rozplenica Hameln przekwitajacy kwiatostan

W tym artykule dowiesz sie jak ścinać pędy rozplenicy na wiosnę: Rozplenica japońska- cięcie na wiosnę.

Tutaj przeczytasz i dowiesz się czemu twoja rozplenica nie kwitnie: Dlaczego rozplenica nie kwitnie.