Trzcina pospolita (Phragmites australis)

Trzcina pospolita to jedna z najpopularniejszych i najdorodniejszych traw porastających wilgotne i bagniste nieużytki. Należy do rodziny Poaceae. Spotkamy ją przy brzegu stawów, na mokradłach czy naturalistycznych założeniach ogrodowych. Jest to bardzo szybko rosnąca ekspansywna trawa ozdobna. Może osiągać nawet 4 metry wysokości w sprzyjających warunkach. Podziemne rozłogi są mocne, grube i dość rozgałęzione. Mogą osiągać do 10 m długości oraz 2 cm grubości. Łodygi trzcina pospolita ma puste, dość mocne, nagie i błyszczące. Liście szerokie, sztywne i ostre. Mają zielony odcień z szarą poświatą. Wiechy kwiatostanowe mają fioletowo-brunatny odcień (kolor pojedynczych ziarniaków). Są duże, miękkie w dotyku. Podczas kwitnienia sa rozpierzchłe. Owocem są ziarniaki. Trzcina pospolita rozpoczyna kwitnienie od lipca do września.


Naturalnie spotkamy ją prawie na całym świecie ze względu na łatwe adaptowanie się do warunków klimatycznych i szybkie rozprzestrzenianie. Jest całkowicie mrozoodporna.

Trzcina pospolita wprost rośnie w oczach, gdy posadzona jest na słonecznym stanowisku. W półcieniu również dobrze daje radę, ale może się pokładać. Uwielbia bardzo wilgotne i mokre gleby. Bez problemu możemy ją sadzić na bagnistych glebach w pobliżu oczka wodnego. Na suchych glebach męczy się i nie rośnie zbyt wysoka. Nie potrzebuje nawożenia. Wytwarza mocne i długie kłącza, dlatego miejsce sadzenia musi być przemyślane. Posadzona na rabacie bez przegród w glebie drastycznie zarośnie całą przestrzeń. Liście i łodygi ścinamy dopiero wiosną, ale można to robić również jesienią. Pełny rozwój młodej sadzonki 1 pędowej uzyskuje się po około 2-3 latach.

Trzcinę pospolitą rozmnażamy przez podział kłączy. Wystarczy nawet 15 cm fragment kłącza. Równie dobrze rozmnaża się przez ukorzenienie fragmentu łodygi w wodzie.

Jest tak odporną trawą, że nie występują w zasadzie wcale szkodniki i choroby.

Trzcina pospolita