Konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) 'Niger'

Konwalnik chociaż wygląda na trawę jest byliną. Często w sklepach sprzedawany jest jako trawa, jednak nią nie jest. Ta niska bylina dorasta do około 30-40 cm wysokości, dlatego w kompozycjach rabatowych warto ją umieszczać z przodu. Konwalnik płaskopędowy rozrasta sie przez krótkie nieinwazyjne kłącza. Tworzy zgrabne kępy, ciemnofioletowych a w pełnym słońcu prawie czarnych liści o długosci 10-15 cm (najstarsze liście). W łagodne zimy odmiana 'Niger' jest zimozielona. Zakwita od lipca do wrzesnia drobnymi dzwonkowatymi kwiatami w kolorze biało-różowym.

Konwalnik 'Niger' najlepiej wybarwiony bedzie w miejscu słonecznym. W półcieniu liście lekko zielenieją. Zadowoli się przepuszczalną glebą, piaszczysto-gliniastą. W zbyt żyznym podłożu roślina się wydłuża i kwitnienie jest mniej obfite. Nie znosi mokrej gleby szczególnie zimą, dlatego warto do dołka wsypać dużo żwiru. W łagodne zimy konwalniki są zimozielone, ale wrażliwe na nadmierne nasłonecznienie w tym okresie, dlatego trzeba je osłaniać, bo promienie popalą liście.
Jeżeli zdarzy się że liście zostaną przypalone lub przemarzną trzeba je ściąć nisko nad ziemią. Jeżeli roślina ma dość sił wypuści nowe liście.
Nawozimy tylko nawozami dla roślin kwitnacych nasze konwalniki. W upalne dni podlewamy obficie.

Konwalnik paskopedowy