Dlaczego rozplenica nie kwitnie?

Wiele osób zastanawia się dlaczego rozplenica nie kwitnie, albo wygląda niezbyt okazale.

Otóż rozplenica japońska to trawa ozdobna, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje wilgotnej, żyznej i zasobnej gleby ogrodowej. Dlatego, aby zakwitnąć potrzebuje bezwzględnie stale wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Im lepsza gleba tym lepiej. Standardowa, gliniasto-piaszczysta gleba ogrodowa też będzie dobra.

Na glebach suchych i jałowych z reguły nie zakwita a jej rozmiary są mniejsze, w porównaniu z rozplenicami rosnącymi w dogodnych warunkach.

Kolejnym  ważnym aspektem wpływającym na kwitnienie rozplenicy jest odległość pomiędzy sadzonymi roślinami. Rozplenica musi mieć miejsce by się swobodnie rozrosnąć do docelowych rozmiarów. Warto zaznajomić się z cechami danej odmiany (jak wysoko i szeroko rośnie) i wtedy posadzić ją w wybranym miejscu.
Szczególnie dotyczy to masowych nasadzeń tej trawy ozdobnej. Warto wtedy sadzić np. odmianę ‚Hameln’ co 70-80 cm. Posadzone ciasno, tak że całe kępy liści się ściskają nie kwitną (ale widziałem okazy, które parę kwiatostanów wytworzyły).

Przy długotrwałych upałach (które wystąpiły chociażby w tym roku-2015) trzeba rozplenice podlewać, ponieważ liście mogą być przypalane. Podobnie dzieje się gdy rozplenice rosną przy chodniku czy dużych przestrzeniach z kostki brukowej.

Poniżej wygląd rozplenicy, która nie kwitnie z powodu braku odpowiedniego nawodnienia gleby lub zbyt małych odstępów przy sadzeniu.

DSC09718

DSC09710