Manna mielec (Glyceria maxima) ‚Variegata’

Bardzo ładna trawa, nadająca się zarówno na wilgotne stanowiska jak i do oczek wodnych. Jest to paskowana odmiana mało znanej zielonolistnej manny mielec.

Wygląd

Manna mielec ‘Variegata’ to trawa dorastająca do 60 cm wysokości. Posadzona w średnio wilgotnym podłożu nie osiąga takich rozmiarów. Ja posadziłem ją na wilgotnej i gliniastej ziemi, ale i tak co roku nie przekracza 40 cm wysokości. Ma paskowane podłużnie, kremowo zielone liście. Końcówki lubią się lekko odchylać w lewą lub prawą stronę. Jest to trawa rozrastająca się kłączami. W bardzo wilgotnej glebie, lub na bagnistych stanowiskach jest ekspansywna. Kwiaty nie są atrakcyjne.

Uprawa

Najlepiej rośnie w pobliżu oczek wodnych, gdzie gleba jest bardzo wilgotna. Liście są ładniejsze i sam wygląd rośliny jest atrakcyjniejszy. Na glebie jałowej i suchej naprawdę będzie się męczyła. Jeżeli ma stale wilgotną glebę lub rośnie w płytkiej wodzie (do 10 cm) może być bez problemu sadzona na słonecznych stanowiskach. Jeżeli sadzimy ją na przeciętnej rabacie, lepszy jest półcień, bo na stanowiskach, gdzie świeci mocne słońce liście zostają przypalane przez promienie (brązowe zasychające brzegi liści). Nie wygląda to zbyt ładnie, szczególnie przy bliższym oglądaniu trawy.

Ogólnie rzec biorąc nie jest kłopotliwą trawą ozdobną. Jest mrozoodporna w naszym klimacie. Jesienią warto związać liście u nasady. Liście ścinamy wczesną wiosną. Nie zapomnijmy tego zrobić, ponieważ manna mielec ‘Variegata’ szybko rozpoczyna okres wegetacyjny. Zauważyłem również, że posadzona w pobliżu jałowców często atakowana jest przez rdzę (charakterystyczne pomarańczowe punkciki- piknidia grzybów). Wykonujemy wtedy oprysk preparatem grzybobójczym, np. Topsin M 500 SC.