Turzyca zgrzebłowata (Carex strigosa)

Turzyca bardzo często spotykana w wilgotnych lasach liściastych, szczególnie jesionowych.
Można ją z powodzeniem wykorzystywać do nasadzeń ogrodowych w wilgotnych miejscach.
Turzyca zgrzebłowata rozrasta się krótkimi rozłogami, dlatego warto przemyśleć dla niej miejsce sadzenia by nie zagłuszyła innych roślin. Liście turzycy są dość cienkie, długie i lekko ostre. Pokrój tej turzycy jest kępowy, a sama roślina osiąga od 20 do 70 cm wysokości. Podczas kwitnienia może nawet dorastać do 1 metra wysokości. Turzyca zgrzebłowata kwitnie od kwietnia do czerwca długimi zwisającymi kwiatostanami w zielonym kolorze. Na naturalnych stanowiskach jest to turzyca chroniona.

Gleba dla turzycy zgrzebłowatej musi być wilgotna. Rodzaj gleby raczej nie ma znaczenia, byle by nie przesychała, ponieważ turzyca ta jest wrażliwa na suszę. Można ją sadzić w pobliżu stawów, oczek i w małych bajorkach. Stanowisko wybieramy bezwzględnie słoneczne, jednak daje również radę w półcieniu, ale staje się wtedy bardziej wydłużona.

Jest to turzyca ozdobna z liści, ale kwiatostany można wykorzystywać do zasuszania. Liście turzycy ścinamy dopiero na wiosnę. Przeważnie wykonujemy ten zabieg w kwietniu. Turzyca ta jest całkowicie mrozoodporna.

Fot. Sten Porse, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.