Turzyca zajęcza (Carex ovalis)

Turzyca zajęcza to turzyca dorastająca zazwyczaj do 30 cm wysokości, natomiast podczas kwitnienia może osiągnąć 60-70 cm. Tworzy gęstą darń zielonych i szorstkich liści o około 20 cm długości i 2-3 cm szerokości. Kwiatostany wyrastają na sztywnej łodyżce lekko szorstkiej na końcu. Składają się z jajowatych kłosków, które na wierzchołku są brązowe. Turzyca zajęcza zakwita od maja do sierpnia.

Często możemy spotkać turzycę zajęczą na wilgotnych łąkach i murawach. W ogrodzie idealnie będzie rozwijała się na wilgotnych a nawet mokrych glebach. Jest odporna na okresowe zalewanie. Z powodzeniem można ją sadzić przy oczku wodnym czy stawie. Poprzez takie wymagania wrażliwa jest na suszę. Odczyn gleby powinien mieć od 3-5 pH.

Stanowisko dla turzycy zajęczej wybieramy słoneczne lub w lekkim cieniu. Im więcej słońca tym pokrój turzycy jest bardziej zwarty i ładniejszy. W cieniu liście są delikatniejsze a pokrój rośliny bardziej wydłużony. Odnośnie pielęgnacji turzycy zajęczej to dopiero wiosną ścinamy źdźbła (marzec-kwiecień). Jest to bardzo odporna i łatwa w uprawie turzyca.

turzyca zajęcza kwiatostan

Turzyca zajęcza kwiatostan
Fot. Kristian Peters, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.