Turzyca pospolita (Carex nigra)

Jest to jedna z turzyc, która występuje u nas w kraju w stanie dzikim. Z powodzeniem można ją wykorzystywać również w ogrodzie.
Turzyca pospolita rozrasta się za pomocą rozłogów, więc trzeba zaplanować dla niej miejsce bo posadzona w nieodpowiednim miejscu szybko zagłuszy inne rośliny. Liście ma szarozielone, które często się podłamują w połowie i są zgięte. Kłosowate kwiatostany wyrastające na długiej łodydze (u góry jest szorstka natomiast na dole gładka) pojawiają się w maju i czerwcu. Przybierają barwę ciemnopurpurową z jasną smugą pośrodku. Owocostany turzycy pospolitej tworzą orzeszki otoczone zielonkawym pęcherzykiem o długości około 3mm. Trawa w początkowej fazie wzrostu ma 10 cm ale podczas kwitnienia dorasta do około 60-70 cm wysokości (przez długie łodygi kwiatostanowe). Turzyca pospolita jest całkowicie mrozoodporna. Uschnięte liście ścinamy w okolicach kwietnia.

W naturze turzyca pospolita spotykana jest na wilgotnych lub podmokłych łąkach oraz przy brzegu stawów i rzek, dlatego najlepiej sadzić ją na wilgotnych glebach, nie przesychających. Z powodzeniem możemy turzycę pospolitą sadzić przy oczkach czy stawach.
Miejsce w którym posadzimy turzycę powinno być słoneczne lub półcieniste. Jest to turzyca szybko rozrastająca się, dlatego szybko zajmuje określoną powierzchnię.

Kwiatostany turzycy pospolitej nadają się do zasuszania.

Turzyca pospolita Carex nigra

Fot. James Lindsey, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.