Turzyca zwisła (Carex pendula)

Turzyce zwisłą często możemy spotkać dziko rosnącą w lasach, gdzie rosną olsze. Występuje też na bardzo wilgotnych łąkach. Poprzez swój ciekawy wygląd, sadzona jest również w ogrodach. Jest to turzyca, która osiąga nawet 130 cm wysokości. Pędy jednak szybko się pokładają i trawa pokładając się ma zaledwie 60-70 cm wysokości. Liście są długie (mogą mieć nawet 1 m długości), zielone, szorstkie na brzegach. Z pomiędzy liści na długich i sztywnych łodygach wyrastają ciemnobrązowe kłoski o długości do 10 cm. Kłoski turzycy zwisłej ukazują się od maja do końca czerwca, ale kwitnienie może przedłużyć się do lipca. Turzyca zwisła ozdobna jest przeważnie z liści.

Turzyca zwisła preferuje cieniste i półcieniste stanowiska. Widziałem pojedyncze okazy rosnące w słońcu, ale gleba musi być wtedy wilgotna a nawet bagnista. Unikamy sadzenia turzycy zwisłej na glebach suchych i jałowych, bo tam nie będzie rosła- może nawet usychać. Bardzo dobrze spisuje się na glebach wilgotnych, bagnistych a nawet okresowo zalewanych. Szybko się rozrasta i może być z powodzeniem sadzona w cienistych i wilgotnych zakątkach ogrodu. W pobliżu oczka wodnego (ale w cienistym miejscu) również będzie bardzo dobrze rosła. Turzyca ta jest mrozoodporna, nie wymaga dodatkowego zabezpieczania przed mrozem. Przez jakiś czas liście mogą zostawać zimozielone, gdy zimą nie występują mrozy.
Liście bez problemu można ścinać wiosną. Turzyca idealnie nadaje się do sadzenia przy oczku wodnym. Z powodzeniem może być wykorzystywana do sadzenia w części oczyszczającej wodę w stawach kąpielowych.

turzyca zwisła Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin