Turzyca złota (Carex aurea)

Jedna z niższych turzyc jakie możemy uprawiać w ogrodach. Turzyca złota osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Oczywiście podczas kwitnienia turzyca osiąga górną granicę tej wysokości. Tworzy gęste kępy  cienkich, zielonych i szorstkich liści. Pokrój turzycy przypomina literę V. Najdłuższe liście łukowato się wyginają. Turzyca złota rośnie w kępie i nie jest trawą ekspansywną. Zakwita w kwietniu i maju. Wytwarza drobne pomarańczowe owocostany, które pojawiają się pod koniec kwitnienia. Jest to zimozielona turzyca, która bez problemu wytrzymuje zimy w naszym kraju.

Turzycę złotą sadzimy w miejscu słonecznym, ale bez problemu poradzi sobie również w półcienistych miejscach. Do zdrowego wzrostu potrzebuje gleby wilgotnej, przepuszczalnej a co najważniejsze z zawartością wapnia. Posadzona w suchej glebie, nie będzie się dobrze prezentować i podczas suszy wymaga częstego podlewania. Bardzo szybko się rozrasta i bez problemu można ją samemu rozmnażać przez podział kępy wiosną, kiedy ruszy wegetacja.
Z racji tego, że jest to turzyca zimozielona liści nie ścinamy wiosną, tylko delikatnie wyczesujemy lub usuwamy suche, czy uszkodzone liście jeżeli takowe wystąpią. Nie atakują tej turzycy żadne choroby czy szkodniki. Bynajmniej ja osobiście się nie spotkałem.

Turzycę złotą możemy z powodzeniem sadzić w ogrodach naturalistycznych czy przy zbiornikach wodnych. Ładnie wygląda posadzona w grupie po kilka sztuk.


turzyca złota 2 Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin