Turzyca (Carex howardii) ‚Phoenix Green’

Bardzo ciekawa odmiana turzycy do stosowania na rabatach trawiastych jak i bylinowych. Dorasta do około 40 cm wysokości. Liście ma zielone, cieniutkie, nie są bardzo ostre. Turzyca ‘Phoenix Green’ ma fontannowy pokrój. Górna część liści lekko wygina się na zewnątrz, przez co tworzy malowniczy kształt. W zbyt silnie nasłonecznionych miejscach końcówki liści mogą podsychać lub lekko się wykręcać. Turzyca ta rośnie w kępie nie rozchodzi się po ogrodzie. Wyglądem przypomina ostnicę cieniutką.

Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie z dobrym drenażem. Jest wtedy większa i ładniejsza. Wystarczy jej stanowisko półcieniste. W słońcu też urośnie tylko należy pamiętać by miała stale wilgotne podłoże. W zbyt suchym nie ukaże w pełni swoich walorów, pomijając fakt wolniejszego wzrostu.

Jest to trawa półzimozielona, tzn. że w lżejsze zimy część nadziemna (tak to połowy wysokości rośliny) może pozostać zimozielona. Nie ścinamy wiosną wszystkich liści tuż przy ziemi, tylko wyczesujemy uschnięte liście. Zrobimy wtedy miejsce dla nowo wyrastających źdźbeł. Nie jest w pełni mrozoodporna w naszym klimacie, dlatego warto ją okryć na zimę. Zbyt późno posadzona z reguły przemarza. Kupując turzycę ‘Phoenix Green’ z małych doniczkach, rozluźnijmy korzenie palcami ponieważ często są tak zbite, że rośliny za czym się solidnie zakorzenią prędzej uschną (nie podlewane po posadzeniu) lub przemarzną zimą.

Stosownie uprawiana jest świetną trawą do ogrodu. Mam ją u siebie posadzoną w półcienistym, osłoniętym miejscu obok prosa rózgowatego i turzycy stożkowatej ‘Snowline’.