Turzyca włosista (Carex comans) ‚Frosted Curls’

Turzyca ta jest bardzo atrakcyjna pod względem wyglądu liści, które pokładają się i tworzą ‘fale’ cienkich, zielonych, lekko ostrych liści. Turzyca włosista ‘Frosted Curls’ wyglądem przypomina ostnice mocną ‘Pony Tails’. Roślina dorasta do 30 cm wysokości, a kwitnie od maja do czerwca. Kwiatostany nie są okazałe i atrakcyjne, więc mogą zostać niezauważone w okresie kwitnienia. Jest to turzyca ozdobna z liści. Jest zimozielona.

Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. W słońcu jest bardziej zwarta w półcieniu delikatniejsza. Wymaga przepuszczalnej, porowatej gleby o odczynie obojętnym. Jest wrażliwa na nadmiar wody w glebie szczególnie zimą, dlatego musimy osłonić ją daszkiem z plastiku lub innego materiału chroniącego przed deszczem. Młode turzyce wymagają okrycia na zimę.

Liści nie ścinamy wcale. Wiosną wyczesujemy tylko uschnięte źdźbła. Turzyca ‘Frosted Curls’ nie wymaga nawożenia. Rośnie dość szybko, nadaje się na rabaty, do ogrodów skalnych. Przepięknie wygląda w dużych kamiennych lub glinianych donicach.


Autor fotografii: Danuta Bizukojć.