Turzyca muskegońska (Carex muskingmensis)

Jest to turzyca łatwa w uprawie. Nie jest zbyt zaborczą trawą ozdobną. Tworzy ładne, zielone masy cienkich liści. Jej wysokość waha się od 60 do 80 cm wysokości. Pokrój ma wzniesiony, ale może również być wykorzystywana jako roślina okrywowa. Wszystko zależy od stanowiska, ponieważ 80 cm uzyskuje na wilgotnych glebach. Turzyca kwitnie w czerwcu, ale kwiatostany nie są okazałe, wręcz niepozorne. Możemy nawet ich nie zauważyć, jeżeli nie oglądamy zbyt często traw ozdobnych.

Turzyca muskegońska potrzebuje do prawidłowego wzrostu, stanowiska słonecznego lub półcienistego. Na stanowiskach półcienistych zieleń liści jest mocniejsza. Na palącym słońcu liście mogą przybierać żółtawy odcień. Gleba powinna być wilgotna, przepuszczalna. Udaje się również na stanowiskach bagiennych. Jest wrażliwa na suszę i nie nadaje się na bardzo suche i jałowe gleby. W czasie suszy, na glebach przesychających trzeba ją obficie podlewać.

Jest mrozoodporna. W pierwszym roku po posadzeniu turzycy muskegońskiej, warto ją okryć dodatkową warstwą ściółki. Gdy liście zaczną usychać, związujemy je sznurkiem. Ścinamy je dopiero na wiosnę, 5 cm nad ziemią.