Ostnica włosowata (Stipa capillata)

Przepięknie wyglądająca trawa w czasie kwitnienia.
Ostnica włosowata to trawa osiągająca nawet 1 metr wysokości, i około 40-50 cm szerokości (kilkuletnie okazy). Trawa ta tworzy gęste kępy, zielonych, cieniutkich lekko ostrych liści. Kwiatostany zbudowane są z pojedynczych kłosków. Są szorstkie, początkowo cały kwiatostan jest zielony, potem przybiera beżowy odcień. Trawa ta cudownie wygląda w czasie kwitnienia, które rozpoczyna się od maja a kończy w lipcu. Kwiatostany później zasuszają się i są główną atrakcją ostnicy włosowatej, przypominają włosy.

Ostnica włosowata wymaga bardzo słonecznych stanowisk. W półcieniu i cieniu będzie słabo rosła. W cieniu powoli zamiera i nie kwitnie. Wymaga bardzo przepuszczalnych gleb, z zawartością wapnia. Lubi średno wilgotne lub suche gleby. Nie znosi gleb mokrych i ciężkich, ponieważ jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie, szczególnie zimą. Lepiej gdy będzie miała za sucho, niż za mokro.
Ostnica włosowata nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.

Jest mrozoodporną trawą w naszym klimacie pod warunkiem, że posadzimy ją w takiej glebie jaką preferuje. Na wilgotnych i ciężkich glebach wymarza.
Jest bardzo ozdobna również w miesiącach zimowych, dlatego liście ścinamy dopiero wiosną (marzec-kwiecień).

Kwiatostany ostnicy włosowatej nadają się do zasuszania. Bardzo łatwo się sama rozsiewa, dlatego możemy mieć wiele darmowych roślinek. Trawa ta przepięknie wygląda sadzona po kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk.

 

Ostnica włosowata 3

Ostnica włosowata 2