Kostrzewa walezyjska (Festuca valesiaca)

Rzadko spotykana kostrzewa w ogrodach, ale warto ją posadzić ze względu na niewielkie rozmiary. Idealnie sprawdzi się w szczelinach murków oporowych czy nimi ogrodach skalnych.
Zakwita od maja do czerwca. Ma zielone liście, a przekwitające kwiatostany i ich łodyżki ładnie kontrastują z barwą liści.
Kostrzewa walezyjska należy do niskich traw, bo dorasta ledwo do 20-30 cm wysokości. Jest trawą zimozieloną.

Aby kostrzewa walezyjska dobrze rosła trzeba ją sadzić w miejscach słonecznych. Ma wtedy krępy kształt i jest żywotniejsza. Gleba najlepiej gdy jest lekko wilgotna czy nawet sucha z dużą ilością kamieni czy żwiru. Bezwzględne jest, by woda nie zalegała długo w korzeniach bo odbije się to na zdrowym wzroście kostrzewy. Trawa ta nie potrzebuje dodatkowego nawożenia w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Jest łatwa w uprawie, szybko rośnie. Rozmnażać możemy kostrzewę walezyjską przez podział kępki na wiosnę. Ze względu, że jest to kostrzewa zimozielona liści nie ścinamy nisko przy ziemi, lecz jedynie wyczesujemy suche źdźbła dłonią czy grabkami. Pobudza to kostrzewę walezyjską do wypuszczania nowych, zielonych źdźbeł.

Fot. Petr Filippov, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.