Kostrzewa popielata (Festuca glauca) ‚Golden Toupee’

Jedna z atrakcyjniejszych kostrzew a to dzięki jasno zielonym, czasem nawet cytrynowym cienkim źdźbłom. Kostrzewa popielata ‚Golden Toupee’ tworzy gęste, krępe kępki o wysokości i szerokości 10-15 cm. Trawa ta jest nieco wyższa podczas kwitnienia i może osiągnąć około 25 cm wysokości. Kwitnienie kostrzewy ‚Golden Toupee’ rozpoczyna się już od czerwca. Kwiatostany utrzymują się do zimy, ale można je ściąć jeżeli chcemy zachować ‚jeżykowaty’ kształt trawy. Liście są igiełkowate, na końcach ostro zakończone, nieco sztywne. Ważne jest to, że kolor źdźbeł zachowuje się także zimą.

Ta mała kostrzewa potrzebuje jak większość kostrzew przepuszczalnej, porowatej gleby, średnio wilgotnej. Lepiej, gdy będzie miała za sucho niż za mokro. Bardzo wilgotne gleby powodują gnicie korzeni, przez co kostrzewa często wypada i kończy żywot. Idealnie rośnie w ziemi z dużą ilością żwiru czy kamieni. Jest wtedy żywotniejsza i bardziej krępa.
Stanowisko oczywiście bardzo słoneczne. Jest wtedy najlepiej wybarwiona. Lekki półcień też ewentualnie może być, jednak ubarwienie może być mniej intensywne oczywiście.
Nie wymaga dodatkowego nawożenia, bo zbyt dużo azotu w glebie powoduje wybujałość rośliny i krótszą żywotność samej trawy.
Kostrzewa ‚Golden Toupee’ jest mrozoodporną trawą. Jedynie gorzej zimuje na glebach ciężkich i wilgotnych podczas zimy. Jej liście są zimozielone, przez co pięknie wyglądają oszronione.

Nie sprawia problemów w uprawie, gdy wybierzemy dla niej odpowiednie stanowisko i glebę. Staje się wtedy bezobsługowa. Wiosną, gdy zauważymy uschnięte źdźbła możemy je ręcznie wyczesać a przyschnięte dolne cześć kępy (dolne liście) delikatnie wyrywamy by odświeżyć wygląd kępki.

Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin