Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ‚Black Beauty’

Bardzo ciekawa rozplenica japońska o prawie czarnych kwiatostanach na co wskazuje nazwa ‚Czarna Piękność’. Jak wszystkie rozplenice rośnie w kępie. Ma długie, wąskie i ostre liście o zielonym kolorze. Rozplenica japońska ‚Black Beauty’ może osiągnąć podczas kwitnienia nawet do 140 cm wysokości przy około 70-90 cm szerokości. Rozplenice nie lubią ścisku innych roślin, więc z głową planujmy sadzenie tej odmiany na rabatach. Długie, miękkie charakterystyczne dla rozplenic kwiatostany pojawiają się od sierpnia do września. Utrzymują się, aż do mrozów i są świetną ozdobą podczas zimy.

Odmiana ‚Black Beauty’ potrzebuje słonecznych stanowisk. Wtedy obficie kwitnie a pokrój rośliny jest zwarty. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze nawieziona, ponieważ rozplenice to te trawy, które potrzebują dobrze nawożonego podłoża. Oczywiście urośnie i zakwitnie w przeciętnej glebie ogrodowej, ale kwitnienie nie będzie okazałe. Gleba musi być wilgotna. W zbyt suchej glebie słabo rośnie i może wcale nie zakwitnąć.

Jeżeli podczas sadzenia do dołka nie wsypaliśmy nawozu, możemy rozplenicę japońską ‚Black Beauty’ nawozić nawozem w płynie dla roślin kwitnących. Wystarczy raz w tygodniu do konewki wlać odpowiednią dawkę nawozu i podlać nią trawę.

Liści jesienią nie ścinamy, gdy uschną. Związujemy je w snopek a nasadę kępy osłaniamy kopczykiem z kory ogrodowej.


Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin