Kostrzewa sina (Festuca glauca) ‚Intense Blue’

Bardzo ciekawa odmiana kostrzewy sinej. Zawdzięcza to nieco dłuższym źdźbłom i intensywnemu niebieskiemu wybarwieniu na bardzo słonecznych i suchych stanowiskach. Kostrzewa sina ‚Intense Blue’ osiąga do 30 cm wysokości, ale podczas kwitnienia może być nieco wyższa (35-40 cm szerokości- szczególnie pojedyncze okazy). Kostrzewa sina ‚Intense Blue’ tworzy kępki stalowo niebieskich liści ostro zakończonych. Im suchsza gleba i słoneczne stanowisko tym zabarwienie źdźbeł staje się intensywniejsze. Długość źdźbeł może osiągać do 15-20 cm długości. Im dłuższe tym bardziej się pokładają. Kwitnienie tej odmiany rozpoczyna się w czerwcu, a uschnięte kwiatostany utrzymują się aż do zimy. Jednak, gdy kwiatostany już mocno przyschną i zaczną się kruszyć można je przyciąć. Jest to mrozoodporna kostrzewa i doskonale radzi sobie w naszym klimacie.
Podczas silnych mrozów (-15 do -20) można kępki okryć gałązkami iglaków, by wysuszające wiatry nie powodowały usychania liści.

Kostrzewa sina ‚Intense Blue’ wymaga słońca. W cieniu i półcieniu nie będzie dobrze rosła, ponieważ stanie się wybujała a źdźbła staną się zielonkawe. Lubi suche lub średnio wilgotne podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, np. pH 5,5-6,5. Dobrze rośnie również na kamienistych skarpach czy żwirowych rabatach. Lepiej, gdy będzie miała sucho niż zbyt mokro, bo to wiąże się z wypadaniem i słabym wzrostem kostrzewy ‚Intense Blue’.
Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Im zasobniejsza gleba tym odmiana ta staje się bardziej zielona, co nie jest pożądanym efektem.

Kostrzew nie ścinamy wiosną, lecz wyczesujemy tylko suche czy podgniłe dolne źdźbła. Odświeży to roślinę przed nowym sezonem wegetacyjnym.


Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin