Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) ‚Stripe It Rich’

Jest to bardzo atrakcyjna trawa ozdobna, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Przebojem wdarła się na polski rynek, dzięki swojemu orientalnemu wyglądowi i niewygórowanymi wymaganiami. W USA możemy spotkać ją prawie przy każdym lekko cienistym zakątku i przestrzeni publicznej.

Hakonechloa smukła ‚Stripe It Rich’ to nieduża trawa i z pewnością znajdziemy dla niej odpowiednie miejsce na rabacie. Starsze i rozrośnięte okazy osiągają do 50 cm wysokości i około 90 cm szerokości. Rośnie niezbyt szybko. Rozrasta się bardziej na boki niż w górę, tworząc kaskady żółtych i delikatnych liści z białym paskiem biegnącym pośrodku liścia.
Kwiatostany ukazują się jesienią (sierpień- wrzesień). Są to drobne kłoski osadzone na cieniutkich łodyżkach. Nie są atrakcyjne, z daleka wręcz niezauważalne, ponieważ czasem wyrastają pod liśćmi. Sam osobiście zawsze w ostatniej chwili zauważę kwiatostany na swojej trawie.

Hakonechloa ‚Stripe It Rich’ rewelacyjnie rośnie na widnych i słonecznych stanowiskach. Jednak zauważyłem, że lepiej rośnie w półcieniu. Liście są delikatniejsze i bardziej smukłe. Na bardzo gorących stanowiskach, gdzie świeci palące słońce np. od 10 do 17 liście są często poparzone. Jednak coś, za coś. W słonecznych stanowiskach lepiej się przebarwia jesienią na lekko pomarańczowy kolor z domieszką czerwieni. Zatem wybór należy do nas.

Gleba dla tej trawy powinna być jak najbardziej wilgotna. Szczególnie, gdy uprawiamy tą odmianę w słońcu. Nie lubi przesuszania, co wpływa potem na wygląd i kondycję trawy. Sprawdza się posadzona przy oczku, strumyku lub małej fontannie. Odnośnie struktury podłoża to musi być przepuszczalne. Nie nadaje się hakonechloa na gleby zimne, gliniaste i ciężkie bo tam nie będzie rosła wcale. Odczyn gleby wystarczy obojętny lub lekko kwaśny np. 5,5-6,5.

Na początku sezonu (maj- czerwiec) możemy zastosować nawóz uniwersalny, a od lipca do sierpnia możemy stosować nawóz dla roślin kwitnących, ponieważ zbyt dużo azotu spowoduje że z zielenieją liście odmiany ‚Stripe It Rich’.

Odmiana dość dobrze radzi sobie z zimowaniem, ale warto wybrać w razie czego miejsca zaciszne lub osłonięte (np. w pobliżu iglaków). Młode sadzonki warto okryć gałązkami iglaków, czy kopczykiem z kory. Liście nie są zimozielone. Ścinamy je wiosną, gdy ruszy wegetacja.

Hakonechloa smukła Stripe It Rich

Hakonechloa smukła Hakonechloa macra Stripe It Rich 3 Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin