Śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa) ‚Goldschleier’

Jedna z atrakcyjniejszych odmian śmiałka darniowego tworząca kępy cienkich, lekko ostrych i zielonych liści o długości do około 20 cm. Im lepsze warunki glebowe tym większe kępy. Trawa bardzo wcześnie rozpoczynająca wegetacje, dlatego warto ją obserwować, by szybko ściąć suche, zeszłoroczne liście. Kępy śmiałka darniowego ‚Goldschleier’ dorastają do 20-30 cm wysokości. Podczas wytwarzania kwiatostanów są wyższe i osiągają 80-100 cm. Kwiatostany składają się z długiej łodyżki na końcu której wyrasta wiecha z licznymi ziarniakami. Obfite kwitnienie śmiałka wygląda jakby nad kępą liści unosiła się chmura kwiatostanów. W miarę przekwitania stają się złocisto- słomkowe i taki kolor utrzymują aż do mrozów, potem blakną. Kwiatostany odmiany ‚Goldschleier’ nadają się do zasuszania. Śmiałek ten bez problemu zimuje w naszym kraju.

Jak większość śmiałków odmiana ‚Goldschleier’ do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. Wytrzyma jednak lekki półcień, ale kwitnienie jest wtedy mniej obfite. W słońcu kwiatostany są ładniej wybarwione. W blasku zachodzącego słońca prezentują się przepięknie.
Gleba dla śmiałka powinna być wilgotna, przepuszczalna o odczynie obojętnym. Dobrze rośnie również w przeciętnej glebie ogrodowej. Należy pamiętać, że woli gleby wilgotne. Kępy są wtedy większe a sama trawa ładniej wygląda. Na suchych glebach szybciej zasycha i wygląda niezbyt ciekawie.
Młode sadzonki po posadzeniu wymagają częstego podlewania podczas upalnych dni, bo mogą usychać.

Uschnięte liście śmiałków ścinamy dopiero wiosną. W lekkie zimy mogą przez jakiś czas zostać zimozielone. Nie wymagają dodatkowego nawożenia. Jeżeli przesadzimy z azotem trawa podczas kwitnienia zacznie się pokładać- dotyczy to kwiatostanów.

śmiałek darniowy Goldschleier

śmiałek darniowy Goldschleier 2 788x527

Deschampsia caespitosa w kwietniu

śmiałek darniowy Goldschleier 3 788x527 Fotografie wykonane w Ogrodach Kapias.