Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Strictus Dwarf’

Miskant chiński ‚Strictus Dwarf’ to jeden najmniejszych miskantów dostępnych na rynku. Jest to karłowy miskant dorastający do zaledwie 30-40 cm wysokości przy podobnej szerokości. Liście tej odmiany są bardzo wąskie, na brzegach ostre i paskowane poprzecznie podobnie jak u miskanta chińskiego ‚Zebrinus’ czy ‚Zebrinus Strictus’. Liście tworzą małą i zwartą czuprynkę. Miskant ‚Strictus Dwarf’ jest mrozoodporny w naszym klimacie. Rośnie dość powoli i tworzy małe kępy. Rzadko zakwita.

Jak wszystkie miskanty preferuje słoneczne i jasne stanowiska. Rośnie wtedy krępy a liście są odpowiednio wybarwione. Do cienia się nie nadaje i nie będzie odpowiednio się rozwijał na takich stanowiskach.
Gleba dla miskanta chińskiego ‚Strictus Dwarf’ musi być na pewno żyzna i wilgotna. Poradzi sobie nawet z standardowej glebie ogrodowej byleby nie była sucha i jałowa. Na glebach ciężkich i gliniastych warto dołek zaprawić żwirem lub piaskiem. Liście miskanta ‚Strictus Dwarf’ ścinamy dopiero wiosną. Na zimę młode sadzonki okrywamy kopczykiem z kory ogrodowej.

Najładniej wygląda posadzony na rabatach wysypanych jasnym żwirem. Jeśli wybieramy korę to powinna być drobna ponieważ z korze o grubej frakcji (10-15 cm) znika i jest mało widoczny.