Owsica wieczniezielona (Helictotrichon sempervirens)

Jest bardzo podobna do kostrzewy, tylko rośnie większa. Owsica wieczniezielona to bardzo łatwa w uprawie trawa ozdobna. Przy spełnieniu kilku jej podstawowych wymagań cieszy oko i jest dobrym towarzyszem dla innych roślin na rabacie. Rośnie w kępie, więc nie jest trawą ekspansywną.

Owsica tworzy kępy stalowych i długich liści o długości nawet 30 cm. Starsze źdźbła lekko się wyginają, natomiast najmłodsze są wzniesione do góry. Kępy w sezonie wegetacyjnym mogą osiągać do 50 cm wysokości, gdy kwitną. Kwitnienie owsicy wieczniezielonej rozpoczyna się od czerwca i trwa do sierpnia. Są to niezbyt urodziwe kwiatostany, lekko przewieszające się o kolorze jaśniejszym niż same liście. Do złudzenia przypominają kwiatostany kostrzew. Odnośnie odporności na mróz to śmiało możemy ją sadzić w całym kraju. Jest trawą zimozieloną.

Słońce, lekko wilgotna i przepuszczalna gleba to wszystko co potrzeba owsicy do wzrostu. Nie sadzimy jej w cieniu ani półcieniu, bo nie będzie tam odpowiednio się rozwijała. Unikamy sadzenia również owsicy w ciężkiej, gliniastej glebie. Dobrze rozwija się też w przeciętnych glebach ogrodowych. Lepiej by miała za sucho niż za mokro. Bardzo szybko rośnie. Jej kwiatostany można śmiało wykorzystywać we florystyce. Posadzona w dużych skrzyniach o kontrastowym kolorze daje wyśmienite efekty wizualne. Ciekawie wygląda również na skalniakach czy żwirowych rabatach.

Liści nie ścinamy do poziomu gruntu, gdyż owsica jest zimozieloną trawą. Po zimie warto obumarłe najstarsze liście wyrwać a samą kępkę można lekko wyczesać palcami lub grabkami, by pozbyć się obumarłych liści. Trawa wtedy lepiej się rozwija a młode liście mają więcej miejsca do prawidłowego rozwijania się.