Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Africa’

Przepiękna odmiana miskanta chińskiego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dzięki jesiennemu przebarwianiu się liści na kolor krwisto czerwony. Jest to dość niski miskant chiński, ponieważ osiąga wysokość między 70-90 cm wysokości, a w czasie kwitnienia niecałe 130 cm. Kształt kępy jest dość wąski i zwarty. Kwiatostany w pierwszej fazie przybierają jasno brunatną barwę. W miarę przekwitania jaśnieją. Gdy wiechy wychodzą z pochewek liściowych są skupione, dopiero po 2-3 dniach rozchodzą się na boki. Odmiana ‚Africa’ rozpoczyna kwitnienie we wrześniu, a kwiatostany utrzymują się przez całą zimę. Liście, bardzo ładnie się przebarwiają. Czerwone zabarwienie liścia rozpoczyna się od ostro zakończonych końcówek i z czasem przechodzi na całą długość liścia.

Miskant chiński ‚Africa’ uwielbia rosnąć na słonecznych stanowiskach. Tylko w takim miejscu prawidłowo się przebarwia i zachwyca jesiennym przebarwieniem liści. Może ewentualnie rosnąć w lekkim półcieniu, ale utrzymującym się nie dłużej niż 2-3 godziny dziennie. Podłoże musi być przepuszczalne, wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Udaje się również na gliniasto-piaszczystych glebach. Młode sadzonki po posadzeniu wrażliwe są na suchą glebę i trzeba je systematycznie podlewać w gorące dni. Nie wymaga dodatkowego nawożenia, ale by wzmocnić intensywność przebarwienia liści od sierpnia można podsypać roślinę nawozem potasowo-fosforowym (lub nawozem jesiennym). Pozwoli to również lepiej przezimować młodym egzemplarzom.

Liście miskanta chińskiego ‚Afica’ ścinamy dopiero wiosną, a jesienią związujemy je w snopek. Nasadę pędów okrywamy kopczykiem z kory ogrodowej.

Warto mieć tą odmianę miskanta w ogrodzie. Jest kompaktowa, ładnie się przebarwia i nie rośnie zbyt wysoko, przez co można sadzić ją w mniejszych ogrodach czy w dużych skrzyniach i donicach tarasowych.

miskant chiński Africa Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin