Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Purpuraescens’

Przepięknie przebarwiająca się jesienią odmiana miskanta chińskiego. Miskant ‚Purpuraescens’ to jedna z popularniejszych odmian sadzonych w ogrodach i parkach, szczególnie za granicą. Jest to miskant niezbyt silnie rosnący w górę. W ciągu sezonu wegetacyjnego osiąga do 90 cm wysokości. W czasie kwitnienia dorasta do 150-160 cm wysokości. Liście ma lekko ostre, zielone, a jesienią przebarwiają się na wiśniowy kolor. Najpierw przebarwiają się końcówki liści. Z czasem przebarwienie przechodzi na cały liść (październik). Liście miskanta chińskiego ‚Purpuraescens’ mają około 1 cm szerokości (starsze kępy) a przez środek biegnie jasny nerw. Rozbudowane kwiatostany na początku przybierają lekko różowy kolor, gdy przekwitają bieleją i stają się bardziej puszyste. Kwiatostany pojawiają się już pod koniec sierpnia.

Ta odmiana miskanta jak większość innych preferuje wilgotne i dość żyzne gleby. Poradzi sobie również w przeciętnej glebie ogrodowej, ale musi być wilgotna. Na suchych glebach jesienią szybciej zasycha a w czasie wegetacyjnym, aby dobrze wyglądał i obficie kwitł musimy go podlewać. Lepiej nie sadzić go po prostu na suchej i jałowej glebie.
Stanowisko bezwzględnie słoneczne, gdy chcemy by ładnie się przebarwiał jesienią. Do cienia i półcienia się nie nadaje. Odmiana ‚Purpuraescens’ jest odporna w naszym klimacie, ale w pierwszym roku musimy go okryć warstwą kory w bardzo mroźne zimy. Liście ścinamy wiosną w okolicach kwietnia- o ile pogoda na to pozwala.

Odnośnie nawożenia to, gdy widać że trawa rozpoczyna wzrost możemy zaserwować jej dawkę nawozu azotowego by wspomóc roślinę. W ciągu sezonu wegetacyjnego nie wymaga nawożenia. Jedynie od sierpnia do września możemy zastosować nawóz jesienny by spotęgować kolor przebarwiających się liści. Potas i fosfor dodatkowo wzmocni trawę (korzenie i całą kępę)  przed zimą i ułatwi jej przetrwanie zimy.

miscanthus purpuraescens

 
miskant purpuraescensmiskant chiński Purpuraescens

Jesienne przebarwienie

Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin