Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Apache’

To kolejna niska odmiana miskanta chińskiego. Dorasta maksymalnie do 70 cm wysokości, ale pojedyncze pędy mogą wybijać wyżej. Miskant nie przekracza 40 cm szerokości. Wyglądem przypomina inne paskowane poprzecznie odmiany, takie jak ‚Strictus’, ‚Zebrinus’ tylko jest mniejsza. Warto wspomnieć że jest to polska odmiana, która została wprowadzona na rynek w 2011 roku. Miskant chiński ‚Apache’ jest oczywiście poprzecznie paskowaną trawą. Paski na zielonych, lekko ostrych liściach mają żółtawy odcień. Im bardziej żyzna gleba i nasłonecznione stanowisko to ‚centki’ są bardziej widoczne a same liście szersze (mogą osiągnąć nawet 1,5 cm szerokości). Jest to odmiana kępkowa, nie rozchodzi się po rabacie. Ma wzniesiony pokrój, a najmłodsze liście skierowane są ku górze, dolne z kolei lekko się przewieszają. Niestety w naszym kraju przez zbyt krótki okres wegetacji odmiana ‚Apache’ nie zakwita- a szkoda.

Jak wszystkie miskanty paskowane, bezwzględnie musi rosnąć na słonecznym stanowisku. W cieniu paski będą zanikać, a sama roślina straci zwarty i krępy pokrój. Gleba musi być wilgotna i żyzna. Udaje się również na glebach średnio gliniastych. Odczyn gleby może być obojętny a nawet lekko kwaśny. Zbyt suche podłoże nie jest wskazane bo miskant ‚Apache’ męczy się i nie wygląda jak powinien. Jeżeli mamy taką glebę w ogrodzie i chcemy mieć miskanta ‚Apache’ to w czasie suszy musimy go regularnie podlewać. Miskant ten nie potrzebuje regularnego nawożenia, ale gdy zastosujemy nawóz wieloskładnikowy na początku wzrostu trawy, to pędy i liście są ładniej wybarwione. Odnośnie odporności na mróz to warto przez pierwsze 2-3 lata okrywać miskanta ‚Apache’ kopczykiem z kory. Liście ścinamy wiosną. Starsze kilkuletnie kępy są bardziej odporne na mrozy, ale wszystko zależy od temperatury. Im większe mrozy tym bardziej trzeba okrywać nawet te starsze okazy.

Przepięknie komponuje się z ostnicami czy werbeną patagońską. Nadaje się również do sadzenia w donicach, skrzyniach na balkonie lub tarasie.

Miskant Apache