Włośnica ber (Setaria italica)

Włośnica ber to ładnie kwitnąca trawa. W naszym klimacie jest trawą jednoroczną. Na uwagę zasługują długie kłosokształtne zwisające wiechy, które mogą osiągać długość 20 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Nasiona przypominają proso i są jadalne na Dalekim Wschodzie. Sama trawa osiąga 50-100 cm wysokości. Liście włośnicy ber są zielone, z wyglądu przypominają liście prosa zwyczajnego.

Włośnica ber lubi słoneczne stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna, bo trawa ta jest wrażliwa na nadmierną wilgoć w glebie i nie będzie prawidłowo się rozwijała, gdy posadzimy ją na mokrej glebie. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Szybko rośnie, ładnie komponuje się z innymi trawami na rabatach. Dobrze prezentuje się jako element kompozycji w donicach z roślinami jednorocznymi.

Jeżeli chcemy sobie sami wyhodować włośnicę ber to nasiona wysiewamy w kwietniu wprost do gruntu, potem po dwie, trzy sadzonki sadzimy na miejsca stałe. Pod koniec sezonu, gdy rośliny kończą wegetację włośnicę usuwamy z rabat podobnie jak rośliny jednoroczne. Z kwiatostanów możemy zebrać nasiona, które można wysiewać w kolejnym sezonie. Są również składnikiem mieszanek dla ptaków ozdobnych, więc jeżeli mamy zeberki, kanarki czy papugi można zaserwować naszym pupilom całe kwiatostany z nasionami jako urozmaicenie diety.


Fot. Diego Delso, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.