Jęczmień grzywiasty (Hordeum jubatum)

Jęczmień grzywiasty to jednoroczna trawa, chętnie wykorzystywana na rabatach. Kwiatostany idealnie nadają się do zasuszania. Dorasta do 50-70 centymetrów wysokości. Nie jest przez to zbyt dominującą rośliną. Ma zielone, wąskie liście a kwiatostany w fazie pełnego otwarcia delikatnie się wyginają. Jęczmień grzywiasty kwitnie od czerwca do lipca. Efektowny pozostaje o wiele dłużej. Warto też go kontrolować, ponieważ zbyt duża ilość samosiewów potrafi zaburzyć kompozycję rabatowe.

Jęczmień grzywiasty zadowoli się słonecznym stanowiskiem. W półcieniu i cieniu nie rośnie najlepiej. Lubi wilgotną lub średnio wilgotną glebę. Jest dostatecznie odporny na okresowe susze. Ale pogarsza się wtedy jego wygląd. Jest jednoroczną trawą, więc nie trzeba go okrywać na zimę. Jesienią wystarczy wyrwać uschnięte kępy.

Chcąc mieć szybciej kwitnące rośliny wysiewamy nasiona do doniczek już w marcu, wysadzając je do gruntu w maju. Można również nasiona jęczmienia grzywiastego wysiewać bezpośrednio do podłoża w maju. Jęczmień grzywiasty oczywiście może sam się rozsiewać po ogrodzie, wtedy siewki od razu wczesną wiosną ruszają ze wzrostem. Należy jednak ograniczać jego samodzielne wysiewanie, gdyż może stać się rośliną inwazyjną.

 

Autorem wybranych fotografii jest Danuta Bizukojć. Zapraszam do obejrzenia przepięknego albumu przedstawiającego trawy.