Drżączka większa (Briza maxima)

Na pewno na uwagę zasługują jej kwiatostany podobne do szyszek chmielu. Drżączka większa jest trawą jednoroczną w naszym klimacie. Bardzo łatwo się rozmnaża wiec nie trzeba jej przechowywać w pomieszczeniu na czas zimy. Drżączka osiąga wysokość od 40- do 70 cm. Wszystko zależy jakie ma podłoże. Im wilgotniejsze tym rośnie większa. Zakwita od lipca, a kwiatostany utrzymują się do zimy. W początkowej fazie są zielone potem stają się słomkowe. Podczas podmuchów wiatru delikatnie drżą, stąd jej nazwa.

Drżączka większa to trawa niewymagająca. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. W półcieniu może się pokładać podczas deszczowych dni. Glebę woli średnio wilgotną i przepuszczalną. W zbyt mokrej i gliniastej ziemi nie rośnie zbyt dobrze podobnie jak w suchej i jałowej, gdzie szybciej zasycha.

Jej kwiatostany nadają się do zasuszania. W miarę zasychania z kwiatostanów wysypują się nasiona, dzięki temu pozostawione na czas zimy w glebie, wiosną następnego roku szybciej wykiełkują.

Co ciekawe na moich rabatach siewki pojawiają się już we wrześniu. Większość nasion ‘śpi’ w podłożu przez okres zimy a wiosną tuż po nastaniu cieplejszych dni nasiona kiełkują i w kwietniu, maju mam już dość spore okazy, które wcześniej kwitną.

Jeżeli mamy nasiona drżączki to możemy wysiać je jesienią na rabaty lub poczekać do kwietnia- maja i wysiać je na miejsca stałe.