Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus)

Dmuszek jest jednoroczną trawą ozdobną w naszym klimacie. Być może dmuszek jajowaty zawdzięcza swą ciekawą nazwę kwiatostanom przypominającym małe jajeczka.

Wygląd

Dmuszek dorasta do 30-40 cm. Na wilgotnych glebach lub w półcieniu może osiągnąć trochę ponad 50 cm wysokości. Korzenie ma delikatne i krótkie. Liście i pędy są delikatnie owłosione. Miłe w dotyku. Kwiatostany przypominają małe puchate jajeczka. W początkowej fazie są jasnozielone z czasem, gdy przekwitają stają się beżowe. Kwitnie od maja (wczesny wysiew) do sierpnia.

Rodzaj gleby

Dmuszki najlepiej rosną w przepuszczalnej i średnio wilgotnej glebie. Jeśli mamy do wyboru glebę suchą lub wilgotną, wybierzmy suchą. W glebach nadmiernie wilgotnych, gliniastych, dmuszek kiepsko rośnie. W takich warunkach słabo lub w ogóle nie kwitnie. Jest również podatny na mączniaka i zgniliznę korzeni.

Stanowisko

Bez zastanowienia wybieramy stanowisko bardzo słoneczne dla dmuszka jajowatego. Trawka, wtedy lepiej i obficiej kwitnie. Półcień i cień to najgorsze stanowiska dla dmuszka. Roślina strasznie się wydłuża, gorzej kwitnie i nie prezentuje swoich walorów zdobniczych.

Rozmnażanie

Dmuszek jest trawą jednoroczną, dlatego pozyskujemy go z nasion. Drobne nasiona wysiewamy w kwietniu do małych doniczek z bardzo przepuszczalnym podłożem i ustawiamy w szklarence lub na parapecie. Jest również możliwość wysiewu nasion wprost do gruntu w maju, ale może się zdarzyć, że roślina nie wykiełkuje przy ulewnej i chłodnej pogodzie. Małe dmuszki, gdy osiągną około 5-10 cm możemy w maju po minięciu przymrozków wysadzić na miejsce stałe na słonecznej rabacie. Unikajmy częstego przesadzania bo dmuszek jajowaty ma wrażliwe korzenie.