Prosownica rozpierzchła (Milium effusum) ‚Aureum’

Bardzo ciekawa i kompaktowa trawa ozdobna. Prosownica rozpierzchła ‚Aureum’ ma luźny kształt i ciekawie prezentuje się na ciemniejszym tle, a to dlatego, że liście mają odświeżający cytrynowy kolor. Prosownica podczas kwitnienia może osiągać do 150 cm wysokości. Ma szorstkie liście osadzone na sztywnych łodygach. Kwitnienie prosownicy rozpoczyna się od maja do czerwca. Pojawiają się wtedy drobne kłoski osadzone na luźnych wiechach, które dodają trawie lekkości. Prosownica ‚Aureum’ rozrasta się średnio silnie, poprzez krótkie rozłogi. Nie jest wrażliwa na mróz i z pewnością radzi sobie w naszym klimacie.

Gleba w jakiej powinna rosnąć prosownica rozpierzchła ‚Aureum’ powinna być wilgotna. Nie lubi rosnąć w suchym podłożu, bo wyraźnie marnieje i gorzej się rozwija. Co do jakości gleby to bez problemu rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej. Przed sadzeniem warto podłoże podsypać wapnem.
Prosownice możemy bez problemu sadzić w słońcu, półcieniu i cieniu, ponieważ przystosowuje się do różnych warunków oświetleniowych. W słońcu będzie ładniej wybarwiona, w cieniu kolor liści będzie bardziej zielony i mniej intensywny.
Jest to trawa ozdobna z liści i nadaje się do zestawień kolorystycznych. Jej kwiatostany można śmiało zasuszać. Liście i pędy tej trawy ścinamy wiosną. Jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, dlatego polecana jest amatorom ogrodnictwa. Rośnie bezproblemowo i łatwo się ją rozmnaża przez podział wiosną, gdy widocznie ruszy wegetacja.

prosownica rozpierzchła aureum 2

Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin