Turzyca oszimska (Carex oshimensis) 'Evergold'

Turzyca oszimska 'Evergold' to jedna z ładniejszych turzyc do sadzenia na rabatach i w donicach. Jest to z niższa turzyca o walorach zdobniczych. Dorasta do około 30-35 cm wysokości. Tworzy małe i zgrabne kępki lekko ostrych liści. Mają one zwykle około 20 cm długości, ale moga być nawet dłuższe jeżeli zapewnimy turzycy 'Evergold' dobre warunki oświetleniowe i wilgotnościowe. Źdzbła tej turzycy są paskowane, na brzegach biegnie zielony margines a środek jest biały. W pełnym słońcu środkowy pasek przybiera żółtawy odcień. Turzyca ta rośnie w kępie i nie rozrasta się rozłogami. Zakwita w czerwcu niezbyt efektownymi kwiatostanami. Wyrastają z pomiędzy liści i nie są zbyt zauważalne na tle liści.

Najlepiej wygląda sadzona w słońcu. Wtedy liście mają najaktrakcyjniejszą barwę a pokrój samej turzycy jest zwarty. Również udaje się na stanowiskach półcienistych i cienistych, ale wtedy jest bardziej delikatna a barwa liści jest delikatniejsza. Sadzimy ją na pewno w wilgotnej glebie i przepuszczalnej. Nie nadaje się na bardzo suche gleby i bardzo mokre, na których szybko wymarza i traci swoje walory zdobnicze.

Turzyca 'Evergold' nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, ale gdy dokarmimy ją nawozem dla roślin kwitnących rysunek liści staje się o wiele bardziej wyrazniejszy. Gdy przesadzimy z azotem biały środek liścia zielenieje. Jest to turzyca zimozielona, dlatego liści nie ścinamy w całości po zimie. Przycinamy tylko uschnięte końcówki liści oraz wyczesujemy grabkami obumarłe i stare części turzycy.

Jest to turzyca lekko wrażliwa na mrozy i bardzo zimne wiatry, dlatego gdy przyjdą wysokie mrozy  (-5 i więcej) turzycę okrywamy gałązkami iglaków lub białą agrowłókniną.

Jest to na prawdę wdzięczna turzyca, nie sprawia kłopotów w uprawie i szybko się rozrasta.