Kostrzewa nitkowata (Festuca filiformis)

Jest zieloną trawą zwartokepkową dorastającą do 20- 30 cm. Kwitnie od czerwca do lipca. Wytwarza drobne kłoski. Jest mrozoodporna. Tworzy regularne, okrągłe kępy przez co ładnie komponuje się z innymi roślinami ogrodowymi, np. bylinami (liliowiec, rozchodnik okazały, rudbekie, jeżówki), trawami (kostrzewy, rozplenice, śmiałki) oraz roślinami iglastymi (jałowce płożące, szczepione sosny, świerki).
Trawa ta wykształca dużo cienkich,długich, włoskowatych i szorstkich liści.

Wymaga słonecznego stanowiska, ale może rosnąć również w minimalnym półcieniu. W słońcu ma bardziej zwarty pokrój. Lubi zaciszne, ciepłe miejsca. Bardzo dobrze radzi sobie na skalniakach i warto tam ją sadzić. Na słonecznych stanowiskach ładniej się wybarwia i lepiej rośnie. Może rosnąć na wielu glebach, oprócz ciężkich, zasadowych lub skrajnie suchych. Woli podłoże przepuszczalne, średnio uwilgocone. Na glebach suchszych mocniej się wybarwia, jest bardziej zwarta. Na glebach żyznych, próchnicznych rośnie szybciej, osiąga większe rozmiary, ale za to szybciej się starzeje i zamiera. Datego jeżeli sadzimy kostrzewę nitkowatą na takim podłożu, musimy co parę lat sadzić nowe okazy zastępując starsze rośliny. Kostrzewa nitkowata jest bezproblemową trawą. Bardzo ładnie wyglądają posadzone w większej grupie. Na wiosnę, kiedy kostrzewy zaczynają wzrost należy wyczesywać stare, obumarłe liście. Polepszy to wygląd rośliny a same rośliny bardziej się zagęszczą.

Kostrzewę nitkowatą możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion na wiosnę (kwiecień- maj) na rozsadniku w szklarni lub mieszkaniu. Innym sposobem rozmnażania jest podział kępy na kilka mniejszych. Otrzymane sadzonki sadzimy na odchwaszczonym, słonecznym miejscu.  

Kostrzewa ta jest odporna na choroby i szkodniki. Nie sprawia kłopotów przy uprawie. Jedynie na glebach zbyt wilgotnych może obumierać a zimą przemarzać.

kostrzewa nitkowata

kostrzewa nitkowata wygld