Drżączka średnia (Briza media) (2)

Drżączka średnia, która należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W stanie naturalnym możemy ją spotkać w Azji, Europie a nawet w Polsce na terenie całego kraju. Kępy mają luźny pokrój, niektóre pędy mogą się wyginać na boki ponieważ posiada dużo pędów wegetatywnych. Z reguły trawa tworzy kępy wielkości 50 do nawet 90 cm zależnie od warunków siedliskowych. Łodygi nie są gęsto ulistnione. Liście są zielone, lekko szorstkie o długosci 15-20 cm z krótkimi wierzchołkami. Pojedyncze kwiaty to drobne, lekko podłużne kłoski o długości 5-7 mm. Są drobniejsze w stosunku do drżączki jednorocznej. Mają kolor fioletowy a z czasem przybierają barwę słomkową. Bardzo przypominają szyszki chmielu. Drżączka średnia kwitnie od maja do lipca, ale wiechy kwiatostanowe utrzymują sie jeszcze długi czas na roślinie. Ładnie prezentuje się na rabatach bylinowych lub trawiastych posadzona z przodu. Jej słomkowe kłoski delikatnie dygoczą przy lekkim podmuchu wiatru. Jej kwiatostany bez problemu możemy zasuszać.

Drżączka średnia wymaga przepuszczalnej, lekkiej, lekko wilgotnej gleby. W zbyt mokrej źle rośnie i może zanikać. Preferuje słoneczne stanowiska. W czasie długotrwałych susz możemy podlać drżączkę. Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, ponieważ nadmiar azotu spowoduje rozrost liści kosztem kwiatostanów. Po skoszeniu wolno odrasta, więc unikajmy zbyt niskiego ścinania pędów na wiosnę.

Drżączkę średnią rozmnażamy z nasion. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu późnym latem lub jesienią. Muszą być dojrzałe. Najprościej zostawić kilka wiech, z których samoczynnie wypadną nasionka i się rozsieją wokół rosliny matecznej. Wiosną wyrosną młode siewki, które możemy przenosić w inne miejsca. W sezonie wegetacyjnym młode rośliny możemy rozmnażać przez podział, chodzi głównie o odmiany, aby zachować cechy odmianowe.

Nie jest zbytnio atakowana przez szkodniki, w ciężkich i wilgotnych glebach może podgniwać i zamierać.

Drżączka średnia

Przeczytaj również artykuł o drżączce jednorocznej: Drżączka większa (Briza maxima)

Polub na Facebooku OgrodyPetrusa.

facebook ikona

Fot. Bartosz Cuber, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.