Turzyca długokłosa (Carex elongata)

Turzyca długokłosa dość często spotykana jest w naturalnych środowiskach m.in. na torfowiskach i bagnistych łąkach w towarzystwie olszy. Jest to turzyca osiągająca 30-60 cm wysokości, ale w sprzyjających warunkach może zdobyć nawet 1 m podczas kwitnienia. Turzyca długokłosa to turzyca kępkowa, czyli nie rozrasta się kłączami. Pojedyncze wiotkie liście mogą osiągać do 50 cm długości. Mają jasnozielony odcień. Kształt turzycy przypomina sylwetkę wszystkim znanej kostrzewy popielatej (siwej). Kwiatostany pojawiają się od czerwca, ale nie są ozdobne jak u turzyc. Owocem jest milimetrowy podłużny orzeszek o barwie żółtobrązowej. Kwiatostany można śmiało zasuszać.

Stanowisko dla turzycy długokłosej wybieramy słoneczne lub półcieniste. Gleba musi być bardzo wilgotna, ponieważ ta turzyca jest wrażliwa na susze. Jak najbardziej można ją sadzić na bagnistej glebie lub w pobliżu oczka wodnego czy innego zbiornika wodnego. Trzeba pamiętaj, że turzyca długokłosa musi mieć kwaśną glebę (najlepiej odczyn między 3-5 pH). Nie wymaga szczególnej opieki, jest bez obsługową turzycą. Wiosną ścinamy uschnięte liście i czekamy na rozwój nowych.

Jest to turzyca mrozoodporna i nie wymaga dodatkowego okrywania na zimę.

Turzyca długokłosa 788x589Turzyca długokłosa kwiatostan 766x1024 Fotografie: Don Pedro28, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.