Kostrzewa blada (Festuca pallens)

Kostrzewa blada idealnie nadaje się do ogrodów skalnych. Jest to trawa kwitnąca od maja do lipca. Jak większość kostrzew tworzy wiele kłosków, które po przekwitnięciu dalej zdobią roślinę.
W sezonie wegetacyjnym osiąga 30-40 cm wysokości. Liście ma zielone z lekkim nalotem. Pokrój kostrzewy bladej jest kępiasty. Jest to mrozoodporna kostrzewa. Jest trawą zimozieloną.

Najlepiej sadzić kostrzewę bladą na miejscach słonecznych. W cieniu i półcieniu nie będzie prawidłowo się rozwijała i obumrze po jednym- dwóch sezonach. Gleba powinna być średnio wilgotna a nawet sucha. Idealnie rośnie na glebach kamienistych, niezbyt zasobnych. W zbyt wilgotnej i zasobnej glebie będzie bujnie rosła, co przekłada się na skróconą żywotność kostrzewy.
Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia w ciągu sezonu wegetacyjnego. W czasie długotrwałych susz dobrze jest podlać kostrzewę, gdy widzimy, że źdźbła są pozbawione turgoru.

Ze względu, że kostrzewa blada jest zimozielona nie ścinamy wiosną jej nisko przy ziemi, a tylko delikatnie wyczesujemy uschnięte czy zgniłe źdźbła.