Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ‚Moudry’

Rozplenica ‚Moudry’ to ciekawa odmiana, która charakteryzuje się fontannowym kształtem. Jak to rozplenice, ma długie (do 50 cm długości), cienkie i ostre w dotyku źdźbła w kolorze zielonym. W czerwcu, gdy są już w pełni rozwinięte najstarsze liście lekko się pokładają i delikatnie powiewają na wietrze. Kłosowate kwiatostany są ciemniejsze w stosunku do podstawowego gatunku i są dzięki temu bardziej ozdobne. Pojawiają się od sierpnia do końca października. Potem utrzymują się aż do mrozów i są wspaniałą ozdobą związanych snopków. Dorosłe, rozrośnięte rozplenice japońskie ‚Moudry’ osiągają do 70 cm wysokości (podczas kwitnienia) i podobną szerokość. Liście odmiany ‚Moudry’ od października przebarwiają się na żółty kolor.

Wszystkie rozplenice mają takie same warunki uprawy. Odmiana ‚Moudry’ doskonale rozwija się na słonecznych stanowiskach. Kwitnie wtedy obficie a sam pokrój trawy jest krępy. W półcieniu rozplenica japońska ‚Moudry’ staje się bardziej delikatna (liście mogą się lekko wydłużać) i może pojawić się mniej kwiatostanów.

Gleba dla rozplenicy japońskiej ‚Moudry’ musi być na pewno wilgotna. Na suchych stanowiskach nie rozwija się odpowiednio i może wcale nie zakwitnąć. Podłoże musi być również przepuszczalne (nie może zalegać woda po opadach) i dobrze nawieziona (przed sadzeniem do dołka wsypujemy porcję nawozu długodziałającego lub pół szpadla kompostu czy obornika). Da to roślinie solidny zastrzyk energii do wzrostu.

Na pewno podczas suszy rozplenice japońską ‚Moudry’ podlewamy solidnie (gdy zauważymy więdnięcie). Jeżeli nie zasilimy rośliny nawozem przed sadzeniem to możemy w trakcie sezonu używać nawozu w płynie dla roślin kwitnących. Wystarczy jedna dawka raz na 7 lub 14 dni.

Po zaschnięciu liści związujemy rozplenicę w snopek a nasadę kępy możemy obsypać kopczykiem z kory ogrodowej. Ze ścięciem liści czekamy aż do końca kwietnia lub początku maja. Wszystko zależy od pogody.

 

Rozplenica japońska MOUDRY Pennisetum alopecuroides 2

Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin