Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ‚Red Head’

Bardzo atrakcyjna odmiana rozplenicy japońskiej. Długie, cienkie i ostre liście delikatnie się przewieszają. Rozplenica ‚Red Head’ osiąga do 1 metra wysokości i nawet 80-90 cm szerokości. Na dobrze nawiezionych i zasobnych glebach może podczas kwitnienia osiągnąć nawet powyżej 1 metra. Kwiatostany są bardzo ozdobne, początkowo jasno brązowe a w miarę przekwitania stają się wyraźnie ciemniejsze i kontrastują z masą liści. Odmiana ‚Red Head’ zaczyna kwitnąć przeważnie od końca sierpnia aż do października. Potem zasychają i stanowią ozdobę związanego snopka trawy.

Stanowisko bezwzględnie wybieramy słoneczne dla tej odmiany rozplenicy. Rośnie wtedy dorodniejsza a kwitnienie niezwykle obfite. W półcieniu liście są trochę delikatniejsze a samo kwitnienie nieco słabsze. Kwiatostany mogą być trochę wydłużone.
Gleba najlepiej, by była wilgotna, zasobna w składniki i dobrze nawieziona. Trawa wtedy rośnie najlepiej. Jeżeli przed sadzeniem nie zaprawimy dołka torfem i dawką nawozu wieloskładnikowego to możemy używać nawozu w płynie od czerwca do sierpnia dla roślin kwitnących.
Podczas długotrwałych upałów warto systematycznie podlewać rozplenicę japońską ‚Red Head’, by nie więdła, co odbija się na wyglądzie i wzroście rośliny.

Jesienią nie ścinamy liści, lecz związujemy rozplenicę w snopek i w takim stanie trawa odpoczywa przez zimę. Dopiero wiosną przycinamy kępę na wysokość 10 cm i czekamy, aż pojawią się pierwsze źdźbła. Rozplenica to trawa późno rozpoczynająca wegetację więc pierwsze liście mogą pojawić się pod koniec maja.

Fotografia: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin