Ostnica trzcinowata (Stipa arundinacea) ‚Sirocco’

Bardzo ciekawa i rzadka odmiana ostnicy. Na uwagę zasługuje dzięki swoim ciekawie ubarwionym liściom. Cieniutkie i lekko ostre liście przybierają jasno pomarańczową barwę. W słonecznych miejscach jest ona bardzo intensywna. Same źdźbła nie są bardzo długie, bo osiągają zaledwie 50 cm, lecz w sprzyjających warunkach mogą być nieco dłuższe. Końcówki liści lekko się przewieszają i delikatnie falują na wietrze. Ostnica ta zaczyna wytwarzać kwiatostany już od czerwca. Najładniej wyglądają w sierpniu, kiedy zaczynają podsychać.
Kształt ostnicy trzcinowatej ‚Sirocco’ przypomina literę V. Nie jest to w pełni odporna trawa ozdobna, więc trzeba są okrywać na zimę.

Ostnica ‚Sirocco’ najlepiej rośnie w lekkiej i przepuszczalnej glebie. Warto pamiętać, by gleba nie była mokra i gliniasta, bo to doprowadzi do obumarcia ostnicy po zimie. Idealnie nada się średnio żyzna gleba z dużą zawartością piasku lub żwiru, który odprowadzi nadmiar wody. Ostnica wtedy rośnie bardzo dobrze. Kolejnym warunkiem jest wybitnie słoneczne stanowisko. Do półcienia i cienia ta trawa się nie nadaje. Osobiście sprawdziłem, że nie trzeba jej nawozić, by szybko rosła. Jeżeli zapewnimy jej przepuszczalną i średnio wilgotną glebę oraz słoneczne stanowisko będzie bardzo dobrze się rozwijała, w kolejnych latach.

Jednoroczne sadzonki posadzone wiosną w sprzyjających warunkach dorastają do około 30 cm wysokości. W kolejnych  latach kępy są coraz większe, aż osiągają docelową wysokość.

Gdy nadchodzą mrozy liście ostnicy trzcinowatej ‚Sirocco’ związujemy w snopek a nasadę okrywamy gałązkami iglaków szczególnie na rabatach żwirowych. Na rabatach z korą mogą być również gałązki lub gruba kora. Unikajmy używania zbyt drobnej kory, która może podgniwać zimą jeżeli wysypiemy jej zbyt dużo.

Odmiana ‚Sirocco’ przepięknie wygląda nasadzona w większych ilościach. wygląda wtedy malowniczo, warto ją wtedy podziwiać.


Zdj.: Barwa liści odmiany ‚Sirocco’ w czerwcu - jak widać dopiero się
wybarwiają na pomarańczowy kolor.