Rozplenica japońska (Pennisetum setaceum) ‚Fireworks’

Przepięknie przebarwiająca się rozplenica. Jest zawsze ciekawym elementem każdej rabaty. Jest to rozplenica niestety bardzo wrażliwa na mrozy w naszym klimacie, ale posadzona w donicy i przetrzymana w chłodnym (około 5-10 stopni) jasnym pomieszczeniu może przezimować do wiosny. Rozplenica ‚Fireworks’ ma przewieszające się liście. Mają zielono-białe paski przy nasadzie kępy, a w pozostałej części nabierają szkarłatnego koloru. Najintensywniej liście wybarwione są we wrześniu i październiku. Liście są ostro zakończone. Odmiana ‚Fireworks’ osiąga do 40 cm wysokości. Pod koniec września pojawiają się charakterystyczne dla rozplenic miękkie kwiatostany. Wyrastają na grubych pędowych łodygach. Mają różowawy odcień.

Rozplenica japońska ‚Fireworks’ musi mieć wilgotną, żyzną i dość porowatą glebę. Rozrasta się wtedy prawidłowo. Stanowisko bezwzględnie słoneczne, by uzyskać przepiękne przebarwiające się liście. Zostawiona w gruncie przy większych mrozach niestety wymarznie, dlatego warto ją na zimę przenosić do chłodnego pomieszczenia. Już przy temperaturze bliskiej zeru liście całkowicie usychają. Można ją traktować też jako roślinę jednoroczną. Osobiście zimuje ją w pomieszczeniu.
W ciągu sezonu wegetacyjnego można ją nawozić nawozem dla roślin kwitnących, aby wyglądała atrakcyjnie. W upalne dni wymaga podlewania, by ziemia była stale wilgotna. Bardzo mocno przesuszona rozplenica ‚Fireworks’ gorzej powraca do odpowiedniego turgoru liści.
Jest idealną odmianą nadającą się do wysokich i jasnych donic. Ciekawie komponuje się z roślinami o kontrastowych kwiatach (żółtych, białych) lub z gatunkami o barwnych liściach, np. koleus blumbego (popularna pokrzywka).

rozplenica fireworks

pennisetum Fireworks